Sonbaharda Yenilmeyin,Sonbaharda Yenilenin!

Sonbaharda Yenilmeyin,Sonbaharda Yenilenin!
5 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 731 kez okundu.
Reklam

Sağlık ve güzelliğin bir bütün olarak değerlendirildiği iyi olma halimizi (wellness) gerçekleştirebilmek için tepeden tırnağa bakımlı olmak şart. Yazın güneşe, tuzlu su ve klora yoğun olarak maruz kalan saçlarımız için en iyi ilaç yoğun bakım maskeleri olacaktır.

Yaz bitti, bitiyor.
Kışa bakımlı girin.
Saçınız, cildiniz, vücudunuz…

Sımsıcak yaz günlerinin geride kaldığı, havanın erken kararıp, gecelerin uzamaya başladığı şu günlerden itibaren hepimiz enerjimizin azaldığını hissediyoruz. Kapalı mekanlara girmemizle beraber bulaşıcı hastalıklar da kendini gösteriyor. Güneşten ve açık havadan yoksun geçen zamanlar, daha karamsar hatta bazen de depresif hissetmemize neden olup vücut direncimizi iyice düşürüyor. Sağlıklı olmamız için dengeli beslenmenin gerektirdiği günde 5-6 porsiyon meyve ve sebzeyi de muhtemelen, yoğun tempomuz dolayısıyla tüketemiyor, böylece hastalıkları davet ediyoruz.

Bu olumsuzluklara karşı sonbaharın bu ilk günleri, beslenme ve yaşam alışkanlıklarımız, iş tempomuz ve günlük aktivitelerimize göre bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ürünlere başlamak için en ideal zamanlardır. Kullandığınız diğer ilaçlar, genetik yatkınlıklarınız ya da olası alerjik reaksyonlara karşı eczacınızın danışmanlığında karar verebileceğiniz bu ürünlerin en önemlilerini; multi-vitamin ve mineral takviyeleri, C vitamini, Omega3, echincea ve beta glukanlar olarak sayabiliriz. Bunların yanı sıra yaz boyunca kendimize dikkat etsek de etmesek de vücudumuzda, saçımızda, cildimizde bir takım olumsuzluklar meydana geliyor. Yüzümüzde ve vücudumuzda nemsizlik, kuruma, güneş lekesi, saçlarımızda kırılmalar, cansızlık hatta dökülmeler gibi…

Sağlık ve güzelliğin bir bütün olarak değerlendirildiği iyi olma halimizi (wellness) gerçekleştirebilmek için tepeden tırnağa bakımlı olmak şart. Yazın güneşe, tuzlu su ve klora yoğun olarak maruz kalan saçlarımız için en iyi ilaç yoğun bakım maskeleri olacaktır. Shea yağı, jojoba yağı, zeytin yağı, badem yağı  gibi bitkisel yağlar saçlarımızın daha sağlıklı ve canlı görünmelerini sağlayacaktır. Ancak bunlar saça direkt olarak uygulandıklarında etki gösteremezler, çünkü saçınızda bekleteceğiniz bu yağları arındırmak için kullanmak durumunda kalacağınız şampuan miktarı saçınızı daha da kurutacaktır. Oysa bunları içeren dermo kozmetik ürünler özel olarak formüle edildiklerinden sadece suyla durulamanız yeterli olacak, böylece saçınızı kurutucu etkiden korumuş olacaksınız. Eğer probleminiz dökülmeyse öncelikle doğru bir analiz yöntemiyle saçınızın dökülme şekli belirlenmeli ve buna yönelik bir tedavi uygulanmalıdır.

Sıra cildimize geldiğinde, cilt tipimiz ne olursa olsun öncelikle yaz boyunca ciddi bir nem kaybına uğrar, terlemenin de artmasıyla beraber cilt yüzeyinde ölü hücreler birikir, cildi kalınlaştırır. O yüzden yapılacak ilk iş, doğru  bir ürünle cildinizden ölü hücreleri arındırmak olmalı. Bunlar evde uygulayabileceğiniz peelingler olabileceği gibi, sadece kabin bakımlarında profesyonellerce uygulanan ve yoğunluğu dolayısıyla satışa sunulmayan peeling  ve temizleme maskeleri için de eczacınızdan fikir alabilirsiniz. Kış bakımınızın olmazsa olmazı bir nem maskesidir. Özellikle hiyaluronik asit içeren bazı nemlendiriciler veya nem maskeleri, yüksek su tutma kapasiteleri  dolayısıyla cildinizi bakımlı ve konforlu hissetmenize yardımcı olacaktır. Konu cilt lekeleri olunca bu mevsim, güneş yeniden sıcaklığını hissettirene dek, uygulanacak tedaviler için en doğru zamandır.

Sıra vücudumuza geldiğindeyse, cildinizin kuruluk ve hassasiyetine göre ihtiyacınız olan nemlendiricinin yanı sıra banyoda da cildinizi suyun kurutucu ve tahriş edici etkisine karşı koruyacak bir temizleyici kullanın. Özellikle
atopik, dermatitli, egzamalı ciltler için bu tür ürünler büyük bir konfor yaratacaktır, zira suyun kurutucu etkisini de ortadan kaldırırlar. Kullandığınız vücut nemlendiricinizin en iyi şekilde cildinize nüfuz edebilmesi için uygulamayı, duştan çıktığınız, gözeneklerin açık olduğu ilk 3 dakika içinde yapınız. Bu uygulama bebeklerde görülen atopik dermatit tedavisi için de önemli bir husustur.

Vücudunuzda akne problemi yaşıyorsanız özellikle kışın sıkıntınız daha da artacaktır. Akneye neden olan bakteriler oksijensiz ortamda ürediklerinden, giydiğiniz kalın giysiler onlar için uygun ortamı oluştururken,  kullanacağınız yanlış bir temizleme ürünü de (sabun, lif, duş jeli, vs.) cildinizin ph’sını bozacak, böylece bakteri oluşumunu tetikleyecektir. Bunun için antibakteriyal etkili glikolik asit, salisilik asit gibi etken maddeler içeren özel ürünler kullanmanız çok etkili olacaktır.

Son olarak hatırlatmak isterim ki eczanelerde bulabileceğiniz dermo kozmetik ürünler ilaç sanayinin katı kurallarına göre üretilip buna bağlı kontrollere tabi olmuş, bizlerin eğitim ve deneyimleri ile sık bir elekten geçerek
raflarımıza ulaşmıştır. Sağlıklı olabilmek ve bu iyilik halinin devamlılığı için her zaman yanınızda olan sağlık danışmanınıza, eczacınıza danışın!

Sağlıklı ve güzel günler dileğiyle…продвижение сайта фотостудиихочу похудеть братиславскаяdubai escortaltezza танзаниянеобычные чехлы для iphone 5санаторий аквалоо

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git