Kadınlar Şiddete Karşı Etkili Yasa İstiyor

Kadınlar Şiddete Karşı Etkili Yasa İstiyor
5 Mart 2012 tarihinde eklendi, 975 kez okundu.
Reklam

237 kadın örgütünün oluşturduğu Şiddete Son Platformu, onaylamadıkları bir yasa metninin Meclis’e sevk edilmesine tepki gösteriyor.

Yaklaşık bir yıldır kadına yönelik şiddete karşı çıkarılacak yasanın hazırlık çalışmalarıyla ilgili, başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere çok sayıda kurum ve kişiyle görüşmelerini sürdüren 237 kadın örgütünün oluşturduğu Şiddete Şon Platformu, sanki tüm bu müzakereler olmamış gibi, onaylamadıkları bir yasa metninin meclise sevk edilmesine tepkili.
Hükümetin kadınlara verdiği sözleri unutarak meclise sunduğu bu tasarıyı sahiplenmediklerini belirten kadın örgütleri, şiddete karşı kalıcı çözüm getirmekten, kadınların ihtiyaçlarına yanıt vermekten uzak olan bu tasarının uluslararası siyasi arenada ve AB nezdinde prestij malzemesi olarak kullanılmasına da karşı olduklarını belirtiyorlar.

HER KELİMESİ KADIN HAYATINI İLGİLENDİRİYOR
Hükümet tarafından 8 Mart 2012 tarihinde yasalaştırılması istendiğinden gereksiz bir telaşla ele alınan bu yasadaki her bir kelimenin, kadın hayatını yakından ilgilendirdiğini ve hata kaldırmayacağını bir kez daha hatırlatan örgütler, danışma merkezlerinde, kadın cinayeti ve tacizi davalarında, sığınma evlerinde bire bir edindikleri deneyimlerin kadınlar lehine olacak şekilde yasaya aktarılmasını istiyor.
Ak Parti’nin mevcut kazanımları bile geri alan bir tavır içinde olduğuna dikkat çeken örgütler, özellikle belli illerde tecavüz kriz merkezlerinin açılması, illerde önleme izleme merkezlerinin kurulması gibi uygulamaların artık adeta bir cins katliamına dönüşmüş olan kadın cinayetlerini önlemek açısından yaşamsal nitelikte olduğu belirtiyor.

KADIN HAYATINI AİLENİN KORUNMASINA FEDA ETMEYİN
Kadın örgütlerine göre, taslaktaki şiddeti uygulayan ve mağdur arasında arabuluculuk öneren mekanizmanın, kadınların katileriyle barıştırıldığı bir sürece varması kaçınılmaz. Oysa şiddet müzakere edilemeyecek bir ihlal. Şiddete Son Platformu bu nedenlerle Meclis’i kadınları şiddeti önleme niyetini açıkça ortaya koyan, kadınların yaşamını ailenin korunmasına feda etmeyen bir adaletten yana tavır almaya çağırıyor.
237 kadın örgütünün talepleri şöyle:
* 1 Mart Perşembe günü itibarıyla, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Adalet Komisyonu’nda tartışılan bu tasarıyla ilgili olarak Sayın Bakan Fatma Şahin’in, verdiği sözü tutması,
* Bakanlar Kurulu’nun tasarının adından başlayarak tüm içeriğine yaptığı müdahalenin geri alınması,
* Kadın örgütlerinin talepleri doğrultusunda bir şiddet yasası çıkartılması…поддержка и обслуживание сайтов екатеринбургбокс братиславскаяhappy ending massage dubaiподготовка к восхождению на килиманджаросумка для macbook pro 13 retinaчехол бампер для iphone 4

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git